Administracja :: WPiA Uniwersytet Łódzki :: forum Administracji UŁ
23.08.2019, 22:54:33 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Zapraszamy do REJESTRACJI na forum!! Tylko zarejestrowani użytkownicy mają dostęp i widzą wszystkie działy!

Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 [2] 3 4 5
  Drukuj  
Autor Wątek: Pytania z Postepowania ADM itp  (Przeczytany 16181 razy)
Gryzoń
Licealista

« Odpowiedz #15 : 13.05.2008, 17:21:38 »

Moje pytania:
-rozprawa w postępowaniu adm
-co jest "lepsze" rozprawa czy postępowanie adm
-zaświadczenia co to jest i co robi organ kiedy odmawia wydania zaświadczenia
i coś jeszcze ale nie pamiętam jak sobie przypomnę to napisze
Prof. miły, chciał mi zadać jeszcze jedno pytanie ale nic już nie wymyślił, skończyło się na 5 DuĹźy uśmiech
Gosia_
Gimnazjalista

« Odpowiedz #16 : 13.05.2008, 17:36:55 »

Jak już wcześniej koleżanka pisała na dyżurze było b. miło:)
Pierwsze pytanie mogłam sama wybrać ("Co Pani umie najlepiej?"), później miałam:
- definicję decyzji administracyjnej
- postanowienia, które można zaskarżać do WSA
- co to jest rektyfikacja (wystarczyło wymienić 3 sposoby)
Też skończyło się na 5 Mrugnięcie

dzi_had
Maturzysta

« Odpowiedz #17 : 13.05.2008, 17:40:01 »

Na poczatku egzaminu ludzie siedzieli po 15min, a pozniej to juz max. 3min kazdy i odpowiedzi na niektore pytania tylko jednym zdaniem.
Niektórzy długo siedzą bo prof. np. parzy sobie kawę, albo jak w moim przypadku siedzi sobie na onecie DuĹźy uśmiech

'...If I had one day when I didn't have to be all confused... and I didn't have to feel that I was ashamed of everything... If I felt that I belonged someplace...'
Anulka
Licealista

« Odpowiedz #18 : 13.05.2008, 18:35:57 »

Powiem ze spory kompetencyjne rozpatruje NSA i to starczy? Język
Nemesis
Moderatorzy
Magister

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #19 : 14.05.2008, 14:09:53 »

Jeżeli chodzi o spory kompetencyjne czyli spór o właściwość funkcjonalną to to nie starczy bo nie tylko NSA je rozpatruje. To było na wykładzie przecież: trzy rodzaje sporów są, trzy są one a liczba ich jest 3, nie 4 i nie 2 a 3:

1.   spory pomiędzy organami należącymi do tego samego pionu organizacyjnego (określany również mianem sporu wewnętrznego) – chodzi o sytuację gdy w sporze pozostają dwa organy samorządu terytorialnego lub dwa organy administracji rządowej (co najmniej). Zasadą jest, że spór rozstrzyga wspólny dla organów pozostających w sporze organ wyższego stopnia, a w razie braku takiego organu, organ wskazany w art. 22 § 1 bądź Naczelny Sąd Administracyjny. Jeżeli pozostaje w sporze o właściwość dwóch wójtów to organem wyższym w sporze dla nich powinno być Samorządowe Kolegium Odwoławcze, chyba że każda z gmin będących w sporze należy do właściwości terytorialnych innego kolegium. Nad kolegiami nie ma żadnego organu wyższego stopnia. W takim razie spór może rozstrzygnąć wyłącznie Naczelny Sąd Administracyjny, gdyż tylko on rozpoznaje spory o właściwość i spory kompetencyjne.

2.   spory pomiędzy organami jednostek samorządu terytorialnego a organami administracji rządowej – zawsze rozstrzyga Naczelny Sąd Administracyjny

3.   spory pomiędzy organami administracji publicznej w rozumieniu kodeksu a sądami powszechnymi – np. rozstrzyganie rozgraniczenia nieruchomości, odszkodowanie na skutek wydania decyzji administracyjnej (do 1 stycznia 2004 r. Spór taki rozstrzygało Kolegium Kompetencyjne przy SN. Był to specjalny, powołany ad hoc organ do rozstrzygania określonych spraw. Składał się z 3 sędziów SN, przedstawiciela Ministerstwa Sprawiedliwości i ministra zainteresowanego ze względu na przedmiot sprawy. To kolegium rozpatrywało spór wskazując organ właściwy do rozpatrzenia sprawy. 1 stycznia 2004 Kolegium przestało istnieć gdyż weszła w życie reforma sądownictwa administracyjnego, zgodnie z którą istnieją w Polsce dwa piony sądownictwa: sądownictwo powszechne z SN i sądownictwo administracyjne z NSA na czele (w praktyce mamy dwa sądy najwyższe) Zaistniał problem, kto ma rozstrzygać spory pomiędzy SN a NSA. Ostatecznie rozpatrywanie sporów oparte jest o zasadę „kto pierwszy, ten lepszy”. Oznacza to, że ten podmiot, który pierwszy uzna się w sprawie za niewłaściwy obliguje w ten sposób drugi z podmiotów do rozpoznania tej jednej konkretnej sprawy, w której ów pierwszy podmiot uznał się niewłaściwy. Na gruncie kodeksu regulację tą znajdujemy w art. 66 §3 i § 43

www.nem.yoyo.pl - moja mała galeria
Anulka
Licealista

« Odpowiedz #20 : 14.05.2008, 14:12:46 »

Dzięki Uśmiech też już do tego doszłam, co nie zmienia faktu, że na tym egzaminie trzeba mieć dużo szczęścia...
Nemesis
Moderatorzy
Magister

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #21 : 14.05.2008, 14:18:32 »

tudzież dużo wiedzy...ja chyba jednak będę liczył na szczęście ;]

Nimue
Moderatorzy
Gimnazjalista

« Odpowiedz #22 : 16.05.2008, 12:35:47 »

Oprócz tego, że przed egzaminem "umierałam" (mam straszne nerwy na egzaminy ustne), to w trakcie było już w porządku, a to za sprawą pana Profesora, który jest przemiły Uśmiech
Uczyłam się sporo, ale miałam też szczęście co do pytań, więc wyszłam z egzaminu z 5 Uśmiech
Moje pytania:
1. Doręczenie zastępcze (tutaj trzeba było powiedzieć wszystko na ten temat, nic nie odpuścił)
2. Zawieszenie postępowania (ogólny wstęp, obligatoryjne, fakultatywne, forma - postanowienie, na które służy zażalenie)
3. Zaświadczenia (wystarczyła tylko definicja od pani dr Defecińskiej-Tomczak)
Pan Profesor przerwał mi dwukrotnie:
*przy zawieszeniu nie musiałam nic mówić o zawieszeniu fakultatywnym, bo przerwał mi już przy przesłankach obligatoryjnego
*przerwał mi w trakcie definicji zaświadczenia.

Życzę powodzenia!

Nie są godni miłości ci, którzy niczym nie ryzykują.
Anulka
Licealista

« Odpowiedz #23 : 16.05.2008, 14:33:45 »

Moje pytania to: stwierdzenie nieważności - po ogólnym wstępie chciałam zacząć wymieniać przesłanki, ale prof. mi przerwał i spytał tylko jaki charakter ma katalog tych przesłanek i powiedziałam, że są rozbieżne stanowiska i mi przerwał. A drugie pytanie to różnice między odwołaniem w postępowaniu ogólnym a podatkowym i zdążyłam wymienić aż 2 Chichot. Tak więc miałam farta Język. Powodzenia wszystkim!
Nemesis
Moderatorzy
Magister

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #24 : 16.05.2008, 16:09:02 »

A ja dostalem:
- wznowienie postępowania (podałem co to i wymieniłem połowę przesłanek i profesor mi przerwał)
- organ egzekucyjny obowiązków niepieniężnych (niestety powiedziałem tylko co to jest organ egzekucyjny i że organy JST są od obowiązków niepieniężnych)
- postępowanie w sprawie skarg i wniosków (o tym nie wiedziałem nic, powiedziałem jakieś zdanie czy dwa)

i profesor mnie odesłał, praktycznie odsyła już na termin pisemny, bo powiedział że we wtorek nie chce widzieć więcej niż 6 osób (czyli tak jak się z nim wcześniej umawiano)

Talium
Pierwszoklasista
**

« Odpowiedz #25 : 16.05.2008, 18:42:04 »

Moje pytania to:
1. Decyzja kasacyjna
2. Kasacja właściwa
3. Organy egzekucyjne
4. Rektyfikacja decyzji - konsekwencje procesowe złożenie wniosku

Maja
Pierwszoklasista
**

« Odpowiedz #26 : 16.05.2008, 19:02:29 »

Ja miałam:
1. zasadę prawdy obiektywnej
2. skargę kasacyjną
3. środki prawne służące od decyzji nieostatecznych (odwołanie i stwierdzenie nieważności - wymieniłam je i krótko scharakteryzowałam)
A skończyło się na 5:-)
« Ostatnia zmiana: 18.05.2008, 13:19:11 wysłane przez Maja » Zapisane
olcia.sz.
Gimnazjalista

« Odpowiedz #27 : 16.05.2008, 22:35:28 »

z kolei ja miałam:
* konstytutywne elementy decyzji
* środki prawne (wystarczyło wymienić)
* skarga kasacyjna - kto może sporządzić
* art. 126 w przypadku odpowiedniego stosowania przepisów prawa
Dostałam 5, a prof. był bardzo miły i dużo żartował Uśmiech
Życzę wszystkim powodzonka!!
Magda M
Gimnazjalista

« Odpowiedz #28 : 17.05.2008, 16:59:14 »

Ja z kolei mialam doręczenie właściwe i czy wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy to zwyczajny czy nadzwyczajny srodek prawny i jak jest w ordynacji podatkowej. Było milo, chociaz prof. byl juz zmeczony i pod koniec pomagał mu egzaminowac mgr Danczak
Julka
Licealista

« Odpowiedz #29 : 17.05.2008, 23:16:37 »

moje pytania:
1- do wyboru
2- ugoda ( profesor przerwał mi po przesłankach)
3- podstawy skargi kasacyjnej wyminic jakie sa i na czym polega naruszenie prawa materialnego w tym przypadku
 no to tyle
powodzenia reszcie Mrugnięcie
Strony: 1 [2] 3 4 5
  Drukuj  

Skocz do:  

dobry adwokat lodz opinie