Administracja :: WPiA Uniwersytet Łódzki :: forum Administracji UŁ
31.05.2020, 17:03:58 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Zapraszamy do REJESTRACJI na forum!! Tylko zarejestrowani użytkownicy mają dostęp i widzą wszystkie działy!

Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 19
  Drukuj  
Autor Wątek: Doktryny społeczno-polityczne - dr Skomiał  (Przeczytany 60056 razy)
Nemesis
Moderatorzy
Magister

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #45 : 09.02.2010, 17:46:12 »

No dobra, a dużo trzeba było na każde pytanie powiedzieć? Poza tym jak ze zdawalnością?

www.nem.yoyo.pl - moja mała galeria
Gryzoń
Licealista

« Odpowiedz #46 : 09.02.2010, 18:22:50 »

moje pytania: doktrynalne ujecie wolności, merkantylizm i parlament jako suweren. Potwierdzam- dr raczej oschły, ale nie jest aż tak strasznie. 2 osoby dzisiaj nie zdały ale nie wiem na ile- chyba ok 15-20 osób, były dwie 5. Grunt to odpowiedzieć na każde pytanie chociaż trochę.
Maja
Pierwszoklasista
**

« Odpowiedz #47 : 09.02.2010, 18:38:11 »

Ja miałam: cnotę w ujęciu utylitarnym, program społeczno-polityczny, merkantylizm.
Anulka
Licealista

« Odpowiedz #48 : 09.02.2010, 19:17:24 »

A ja mam pytanie do Edyty... O czym mówiłaś przy pytaniu o indywidualizm...
Edyta
Gimnazjalista

« Odpowiedz #49 : 09.02.2010, 19:24:37 »

indywidualizm-doba renesansu, człowiek może bez społeczeństwa osiągnąć cel, kult bohaterów renesansowych, podobieństwo do arete rozumianego homerycko, pozycja jednostki zależy od niej samej, nie zależy od przynależności do określonej grupy...itd:) no i oświecenie-człowiek egoista, idiotas...coś takiego chyba:)coś tam jeszcze był ale stres mnie zżarł:)
Henry777
Student

« Odpowiedz #50 : 09.02.2010, 19:27:47 »

A wszyscy dziś przyszli na egzamin?Jeśli kogoś nie było to były jakieś negatywne konsekwencje nieobecności?Doktor wstawiał 2 jak ktoś nie zdał?

KierownikStawu
Licealista

« Odpowiedz #51 : 09.02.2010, 19:29:34 »

podobno sporo osob sie rozmysliło i nie przyszlo
wielki metafizyk
Przedszkolak
*

« Odpowiedz #52 : 09.02.2010, 19:34:38 »

dr jest jest ok ale egzamin odbywa się bez większych emocji.Pytania tylko z podanego zakresu.Pytania to islamizm gobineau, pesymizm antropologiczny, cnota  w ujeciu greckim, uniwersalizm cesarski.
powodzenia Uśmiech
Henry777
Student

« Odpowiedz #53 : 09.02.2010, 19:39:48 »

Po przeczytaniu tych pytań jeszcze bardziej się uświadomiłem w swojej niewiedzy  grymas

ewa
Licealista

« Odpowiedz #54 : 09.02.2010, 19:50:33 »

ja mialam interwencjonizm, ujecie aprioryczne panstwa, poglady woltera. latwo nie bylo, dr bez zadnych emocji, nie pomaga nic, zeby bylo jasne, same wyklady nie wystarcza.
Olka
Student

« Odpowiedz #55 : 09.02.2010, 20:00:39 »

a myślicie że przez tydzień da radę się tego nauczyć?
Henry777
Student

« Odpowiedz #56 : 09.02.2010, 20:05:05 »

A nie wiecie czy stawia 2 za nieobecność?

szmiglo
Licealista

« Odpowiedz #57 : 09.02.2010, 20:07:43 »

A nie wiecie czy stawia 2 za nieobecność?

błagam, daj spokój bo się odechciewa czytać to nasze forum.

ile razy było pisane ?! LISTA NIE JEST OBOWIĄZUJĄCA. Możesz sobie pójść na egzamin z doktryn 29 września, a jak jesteś twardziej to nawet 30 i nadal będzie to Twój pierwszy termin mimo tego, że wcześniej byłeś na liście.
Rzodek
Gimnazjalista

« Odpowiedz #58 : 09.02.2010, 20:10:21 »

To ja może nieśmiało zadam pytanie oświeconej braci: czy się ktoś orientuje co należy powiedzieć o monarchiźmie frankijskim ?

Olka -> przy mega hiper super poświęceniu może się uda ogarnąć materiał...

Pozdro i powodzenia !
Olka
Student

« Odpowiedz #59 : 09.02.2010, 20:15:30 »

Rzodek:
Idea monarchii to idea świecka. Monarcha dysponuje taką władzą jak cesarz , lecz tylko na swoim królestwie- rex imperator In Rego suo
Idee uniwersalizmu, światowego władztwa papieży , oraz świętego obejmującego cały świat cesarstwa, coraz częściej spotykały się z oporem , który pochodził z rozwijających się monarchii narodowych , które niechętnie podporządkowywały się potęgom uniwersalnym i oznajmiały o swych aspiracjach narodowych. Narodowe sentymenty znajdowały wyraz w akcentowaniu idei monarchicznej.
W XII wieku powoli rośnie tempo rozwoju gosp.  Rośnie i rozpoczyna się powolny wzrost autorytetu monarchii. Monarcha staje się symbolem jedności.  Przeważały wyobrażenia o sakralnej treści monarchii, król w swym królestwie jest obrazem Boga , jego władza pochodzi od Boga. Uznawano iż, król jest cesarzem w swoim królestwie , nasilało się zjawisko nadawania monarchom tytułów cesarskich, co wspierało zasadę pełnej niezawisłości kraju. „Cesarska doktryna „ przyznawała władcom liczne prawa suwerenne, które w opinii zwolenników uniwersalizmu przysługiwały wyłącznie cesarzowi niemieckiemu np. prawo do tworzenia prawa, wyłącznego prowadzenia wojny, ściągania podatków. Ponadto panujące dynastie często sięgały do tradycji antycznych i stamtąd wywodziły swe korzenie.
Przeobrażenia społeczno-gospodarcze XIII i XIV w. umacniały poczucie patriotyzmu. W walce z ideą uniwersalizmu , która uzasadniała wyjecie władzy monarszej spod władzy  cesarskiej, twierdzono, iż cesarstwo jest takim samym państwem jak każde inne. Protest przeciw uniwersalizmowi szedł w parze z odrzuceniem zwierzchności papieskiej- suwerenny monarcha podlega tylko Bogu , gdyż od ludu oraz  Boga pochodzi jego władza, władza monarchy jest godniejsza od papieskiej i może on usuwać papieża. Dla  ugruntowania się ideologii papieskiej wpływ miało także prawo rzymskie.
Doktrynie XIV w. nieobcy był pogląd nieograniczonej władzy monarchy . Znany był także pogląd iż nie ma instytucjonalnych sankcji w stosunku do złego rządu. Rozbudowany był katalog moralnych cnót monarszych. Do utwierdzenia rządów monarszych było jeszcze jednak daleko.
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 19
  Drukuj  

Skocz do:  

dobry adwokat lodz opinie