Administracja :: WPiA Uniwersytet Łódzki :: forum Administracji UŁ
20.06.2019, 14:31:28 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Zapraszamy do REJESTRACJI na forum!! Tylko zarejestrowani użytkownicy mają dostęp i widzą wszystkie działy!

Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Prawo Międzynarodowe - 2007r  (Przeczytany 7233 razy)
ARCHIWUM
Pierwszoklasista
**

« : 18.10.2007, 20:06:29 »

Pytania:

1. Ogólne zasady prawa(czym są, należy powiedzieć o podziale tych zasad tzn. które należą do materialnych, które do proceduralnych, z porządków prawnych ilu państw są zaczerpnięte(191+Tajwan i Watykan) )
2. Immunitety i przywileje ( wymienić i opisać immunitety, czy immunitet to to samo co przywilej(nie), rodzaje przywilejów)
3. Miejsce uchwał organów OM w naszym porządku krajowym a dlatego, że nie umiałam na to odpowiedzieć zadał mi dodatkowo pytanie o metody recepcyjne i pozarecepcyjne

1. kto może pełnić rolę żandarma vel policjanta
2. procedura obsadzania (ambasadora, czy kogoś podobnego nie pamiętam) na placówce np we Francji
3. pytanie związane z art.91$ 3( to było pytanie w którym chodziło o uchwały)
Zyczę wszystkim powodzonka:)

1)źr. prawa
2)kto ratyfikuje w Polsce UM i jakie jest ich miejsce w naszym porządku prawnym
3)jak zakłada się organizacje międzynarodową

1)tryb zawierania umowy (zlozony i prosty)
2) proces powstania panstwa
3) omowic dekolonizacje i secesje

1. Kto posiada w RP kompetencje traktatową ? no i później w szczegółach ją opisac jak to wyglada w przypadku prezydenta RP i rady ministrów
2.akt uznania rządu
3.sukcesja organizacji miedzynarodowej

1. Prawo zwyczajowe glownie pytal o opinio juris
2. Arbitraz

1 Kompetencje traktatowe w RP, kto ma itp itd
2 Umowy o charakterze samowykonalnym w RP
3 Dyplomatycnze/niedyplomatyczne metody rozwiazywania konfliktów

1. Nieważnośc umów
2 Szelf kontynentalny( wszystko o szelfie + najważniejsze: kompetencje jakie posiada państwo wobec szelfu) POLEGŁAM
3 Uchwały Org międzynarodowej Nie chodziło tylko o art 91.3

1. Żandarm w prawie międzynarodowym (miałem omówić tą kwestię na przykładzie Rady Bezpieczeństwa. Prof. wymagał procedury na podstawie której RB podejmuje działanie , skład, przykłady sytuacji w których RB interweniuje, sposób działania...)

2. Prawo Morza - sposoby ustalania(delimitacji) granic obszarów morskich - przykład Norwegii ;/

3. Arbitraż

interpretacuje umów międzynarodowych -> nie wiedziałem o co mu chodzi, zacząłem ogólnie gadać o umowach międzynarodowych (2 razy mi przerwał), pytanie przeszło na umowy a państwa 3

później sukcesja - powiedzialem co to i tu powidziałem o sukcesji Rosji w RB (co jest jak się okazało wyjątkiem), to zapytał o przykład przedmiotu sukcesji (wymieniłem traktaty graniczne - powiedział że mało)

i później ostatnie charakter kompetencji państwa w strefie przyległej.

1. Normy ius cogens
2. Czy istnieje zróznicowanie odpowiedzialności państw
3. Precedens w prawie dyplomatycznym

1. Obywatelstwo os fizycznych
2. Pokojowe rozstrzyganie sporów
3. Formy rekompensaty

1. Umowy międzynarodowe a państwo trzecie-sukces, odpowiedziałem
2. Przedmiot sukcesji- tu już było o wiele mniej ciekawie
3. kompetencje personalne państwa- tu zastosowałem metodę-"wszystko co powiesz może być wykorzystane przeciwko tobie"

1 cos o przeslance niewaznosci chodzilo o ta zgodnosc z wewnetrzna kompetencja traktatowa
2 formy naprawiania szkod przy odpowiedzialoności państw
3 czy immunitet administracyjno-cywilny jest calkowity czy dotyczy wszelkiej odpowiedzialnosci

1)podmiot prawa międzynarodowego jakim jest państwo-zaczełam od definicji potem przeszłam do suwerenności i ogólnie gościu zapytał się mnie czy wiem od jakiego dokumentu narodziła się suwerenność-to powiedziałam że Od 6 ksiąg Rzeczpospolitej i ogólnie że wyróżniał suwerenność zew i wew i współcześnie suwerennośc ukształtowały traktaty westfalskie.. i chyba zrobiło to na nim wrażenie bo powiedział że mało osób wskazywało na te 6 ksiąg..
2)kompetencja traktatowa Rady Ministroof-ogólnie pow. że o zatwierdzaniu umów i zawieraniu umów,a na koniec że te czynności są przewidziane w ustawie za 2000r 14 kwiecień o ratyfikacji um.n i tylko tyle;]

1. Umowa międzynarodowa - ogólnie pojęcie i podziały, zwłaszcza pytał o podział na umowy-ustawy i umowy-kontrakty
2. Immunitet jurysdykcyjny państwa
3. Samowykonalne umowy międz. i uchwały org. międzynarodowych (art. 91 §3)

1. strefa przyległa
2.nieważność umów

1) co oznacza ze system miedzynarodowy jest zdecentralizowany, porównać to do ustawodawstwa mndr na czym polega zrodła prawa itd, jak to zdecentalizowanie sie odnosi do traktatów
2) jaka w prawie mndr wystepuje odpowiedzialnosc definicja kogo dotyczy wymienic , no i jak to zrobilam to zadal jakies dziwne pyt co ponoc mialo byc na cw ale nie bylo;/ nawet go nie powtorze

1. prawo zwyczajowe - praktyka
2. zasada uti possidentis
3. ogólnie o delimitacji (chodziło mu o zamykanie zatok i aspekty historyczne)
4. relacja art. 8 - art. 9 Konstytucji RP

1. ważność umów
2. wymienić dokumenty stosowane bezpośrednio
3. osobowość/ podmiotowość prawna organizacji m. - ktyteria
4. źródła inne niż w art. 38

1,tryb prosty i zlozony zwierania umow [ale roznice przy samym zawieraniu bez negocjacji itp.], pozniej przeszlo w pytanie o to, kto moze ratyfikowac umowy w Polsce.
2. podmioty prawa miedzynarodowego [co to jest] i omowic organizacje rzadowa tzn. jakie posiada charakterystyczne cechy, czym sie wyroznia sposrod innych podmiotow.

1. prawo konsularne- funkcje konsuli, jak dzialalnosc konsularna ma sie do kompetencji personalnej panstwa, jka wyglada obsadzienie konsula na placowce
2. umowy miedzynarodowe a panstwa trzecie

1. Ogólne zasady prawa
2. Parę przeróżnych pytań dotyczących państwa i morza archipelagowego.

1. Etapy zawierania umów międzynarodowych Very Happy
2. Opowiedzieć o zasadzie uti possidetis iuris Shocked
3. Jakie akty wchodzą bezpośrednio do krajowego porządku.

1.osobowośc/podmiotowośc prawna OM(odpowiedzilam)
2.jurysdykcja państwa w strefie przyległej(powiedzialam wszystko to co nam pani Połatyńska przekazała,hmmm mało było)
3.źródła prawa(oczywiście powiedziałam)

1.szelf kontynentalny
2.NGO's
3.źródła prawa

1. umowa międzynarodowa
2. obywatelstwo
3. wprowadzenie zwyczaju do prawa krajowego

1. akty jednostronne (co to jest oraz mówiłam o przyrzeczeniu i zrzeczeniu się - na przykładach)
2. cechy po jakich się poznaje rządowe organizacje międzynarodowe
3. o immunitecie - ogólnie, po co jest, jego historia; podział na czynności de iure imperii i de iure gestionis); immunitet egzekucyjny

1) hierarchia zobowiązań - powiedziałam o art.20 Paktu LN oraz art.103 Kart NZ, poparłam kazusem Lockerbie + normy ius cogens
2) jakie jest miejsce umów mdznr. ratyfikowanych bez uprzedniej zgody wyrażonej w ustawie w polskim porządku prawnym? - trzeba się powołac na art. 89 Konstytucji RP + samowykonalność umów + ich miejsce w hierarchii - między ustawami a rozporządzeniami

1. prawo zwyczajowe - wszystko o nim (ale tez i bardzo ogolnie)
2. immunitet egzekucyjny (tylko z 5 zdan starczylo)

1. zasada suwerenności(ogólnie i prawa zasadnicze i nabyte wszystkie wymienić)
2.dyplomatyczne sposoby rozwiązywanie konfliktów(opisać dobre usługi i mediacje)
3.metody recepcyjne i pozarecepcyjne. Ale faktycznie dziwny siedzi,zuje gume przegląda te swoje skrypty w komputerze i ma taką postawę z lekka olewczą, ale na końcu nawet się uśmiechnął...

- prawo zwyczajowe
- odpowiedzialność państw.

1.Zastrzeżenia do umów - powiedziałem wszystko: co to jest, po co, jakie są ograniczenia, jaki może być stosunek państ i jakie są typy sprzeciwów (zamiast sprzeciw kwalifikowany powiedzialem tylko złozony)
2.Sukcesja traktatów - powiedziałem o sukcesji traktatów akcesyjnych do organizacji międzynarodowych, powiedziałem co to jest sukcesja i jakie są jej przedmioty...ale w sumie nie znałem niestety odpowiedzi na meritum. Tu miłe stwierdzenie profesora: "Wiem, że nie robiłem tego z wami ale w książce można było znaleźć"
3. Co musi zrobić państwo żeby stać się członkiem OM...nie chodzi mu o traktat akcesyjny, odpowiedz że spełniać wymogi statutowe również nie, powiedziałem również że istnieją organizacje które zrzeszają bez większych wymagań np ONZ i organizacje które mają ograniczony zakres przyjmowania na przykład ze względu na terytorium. Niestety to wszystko nie starczało i dostałem pytanie jakie musi spełnić na przykład wymogi państwo żeby dostać się do UE...chodziło mu o coś bardzo konkretnego

1. Akty jednostronne państwa
2. Opieka dyplomatyczna
3. Jurysdykcja w strefie przyległej
4. Jurysdykcja/ wykonywanie kompetencji

1. Kompetencja personalna
2. OZP

1) uchwały OM (ogólnie co to jest, jakich organów, wiązące, niewiążące itd. + dodatkowe pyt, które z nich są bezpośrednio skuteczne w krajowym porządku prawnym)
2) immunitet jurysdykcyjny państwa

INTERPRETACJA UMÓW
ŹRÓDŁA PRAWA
WSZYSTKO O ORGANIZACJACH MIĘDZYNARODOWYCH

1.Wygasniecie umowy
2.Art 91paragr 3 konst

1. niewaznosc umowy
2.Innna metoda niz recepcyjne i poza recepcyjne wdrazania pm do pk.

1.uznanie panstwa
2. metody wprowadzania zobowazan miedzynarodowych do porzadku krajowego - recepcyjne i pozarecepcyjne

1.uznanie rzadu a to tylko dlatego slyszla jak z kolezanka Hekate dzisaj rano powtarzalysmy i powiedzial ze "to jest bardzo wazne"no i wchodzimy na egzamin no i co uznanie rzadu i panstwa
2 dostalam uchwaly OM w naszym porzadku krajowym

1. Omówienie Arktyki i Antarktydy jako obszarów wolnych włącznie z omówieniem sytuacji krajów, które wysuwały do nich roszeczenia
2. Wspólnota brytyjska (Commonwealth) - po omówieniu zarysu historycznego przerwał i powiedział, że tyle mu wystarczy. Zastanawiał się nad pytaniem nr 3, a ja powiedziałem że chętnie. No i dostałem:
3. Omówienie ministra i ministerstwa spraw zagranicznych - tutaj jak pojechałem z referacikiem od razu wymiękł i...5 grymas No cóż, zdarza się. Miałem nadzieję, że po tej odpowiedzi będę drugą osobą, która dostała 5+, no ale widocznie nie można mieć wszystkiego.

1. Obywatelstwo osób prawnych
- kryteria
- przyczyny istnienia obywatelstwo os. pr,tzn czemu państwo chroni swoje osoby prawne za granicą
2. Zastrzeżenia(bardzo dokładnie)
- co, kto , jak, gdzie , kiedyQuestion i po co składa zastrzeżenie
3.Co zrobię jako dyrektor banku jeśli zostanie wydana dyrektywa albo rezolucja(już nie pamiętam) organu organizacji międzynarodowej o zablokowaniu komuś kont? A ten ktoś będzie miał konto w moim banku. Chodziło o to czy jako dyrektor tego banku mogę to zrobić i na jakiej podstawie prawnej.

1. tryb zlozony zawierania umow (powiedzialem)
2. morska strefa przylegla (zaczalem cos bez sensu wymyslac ale nie dalo rady:P)
3. immunitety przywileje dyplomatyczne (zanim zadal pytanie mialem jeszcze nadzieje ze trafi cos raczej co umiem...niestety los chcial inaczej Very Happy)

-Sukcesja organizacji
-Hierarchia norm w organizacji

1. Miejsce uchwał OM w porządku krajowym
2. Precedencjalizm w dyplomacji (czy coś takiego) chodziło o rangę urzędników dyplomatycznych i zależności miedzy nimi
3. Objawy suwerenności państwa - chodziło o immunitety mimo wszystko, zaczalem od jurysdykcyjnego i o egzekucyjnym już nie chciała sluchać

Lista z poprzednich lat:

1 czynnosc jednostronna panstwa
2 sposoby nabycia terytorium
3 def szelfu
4 panstwo archipelagowe
5 prawa personalne panstwa
6 soft law
7 presistent objector
8 tworzenie prawa
9 zwyczaj
10 odpowiedzialnosc panstw
11 secesja
12 powstanie panstw
13 akty jednostronne sensu largo
14 odpwoedzialnosc miedzynarodowa panstwa/jednostek
15 etpay zawierania umow
16 zasada suwerennosci
17 immunitety i przywileje dyplomatyczne i osobowe
18 zastrzezenia do umow
19 strefa zastrzezona
20 rozwiazywanie sporow droga pokojowa
21 ekstradycja
22 prawa zasadnicze
23 prawo międzynarodowe a prawo RP – cały dział, pyta o wszystko
24 normy samowykonalne
25 prawo morza
26 źródła prawa międzynarodowego
27 kompetencje dyplomatyczne i konsularne
28 zasada obowiązywania prawa w RP
29 immunitet egzekucyjny państwa
30 uprawnienia w strefie przyległej
31 sukcesja organizacji międzynarodowej
32 zasada utti possidentis (iuris)
33 uznanie państwa
34 GO’s/NGO’s/Społeczność międzynarodowa
35 Przymiotniki charakteryzujące społ. międzynarodową
36 Zakaz użycia siły
38 RB
39 nieważność traktatu
40 normy ius cogens
41 umowa międzynarodowa a państwa trzecie
42 kompetencje pasywne państwa
43 metoda recepcyjna i pozarecepcyjna
44 kompetencje państwa przybrzeżnego

Teksty od użytkownika 'ARCHIWUM' są tekstami przeklejonymi ze starego forum, które pochodzą od różnych użytkowników, a są warte zachowania dla przyszłych roczników.
Strony: [1]
  Drukuj  

Skocz do:  

dobry adwokat lodz opinie