Administracja :: WPiA Uniwersytet Łódzki :: forum Administracji UŁ
23.08.2019, 23:30:53 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Zapraszamy do REJESTRACJI na forum!! Tylko zarejestrowani użytkownicy mają dostęp i widzą wszystkie działy!

Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1] 2 3
  Drukuj  
Autor Wątek: Seminarium prawa podatkowego - pytania egzaminacyjne  (Przeczytany 10009 razy)
halczyn
Gimnazjalista

« : 25.03.2008, 14:49:49 »

Zamieszczam listę pytań na egzamin licencjacki z prawa podatkowego. Może będziemy zamieszczać odpowiedzi na pytania w tym wątku? Może to być dobre w razie wątpliwości, które mogą się pojawić. Ja szczerze powiem, że część pytań to dla mnie kosmos…

1. Źródła prawa podatkowego.
2. Pojęcie podatku - cechy.
3. Elementy konstrukcyjne podatku.
4. Klasyfikacje podatków.
5. Wymień i scharakteryzuj elementy konstrukcyjne podatku o charakterze kwantytatywnym.
6. Powstawanie zobowiązań podatkowych (na czym polega domniemanie prawidłowości deklaracji podatkowej).
7. Interpretacje Ministerstwa Finansów – rodzaje, zasady wydawania, wymogi dotyczące wniosków.
8. Sposoby zabezpieczenia zobowiązań podatkowych na majątku podatnika.
9. Odpowiedzialność podatnika za zobowiązania podatkowe.
10. Instytucja płatnika i inkasenta.
11. Odpowiedzialność płatnika za zobowiązania podatkowe.
12. Odpowiedzialność osób trzecich za zobowiązania podatkowe – zasady ogólne odpowiedzialności.
13. Krótko scharakteryzuj poszczególne kategorie osób trzecich.
14. Odpowiedzialność członków rodziny podatnika za zobowiązania podatkowe podatnika.
15. Odpowiedzialność członków zarządu za zobowiązania podatkowe spółki kapitałowej.
16. Odpowiedzialność rozwiedzionego małżonka za zobowiązania podatkowe.
17. Nadpłata podatku – co to jest. (jak powstaje, zasady postępowania z nadpłatą)
18. Sposoby wygasania zobowiązań podatkowych – zasady klasyfikacji.
19. Zapłata podatku jako sposób wygasania zobowiązań podatkowych.
20. Zaległość podatkowa i odsetki za zwłokę.
21. Przedawnienie w prawie podatkowym.
22. Przedawnienie zobowiązania podatkowego.
23. Postępowanie podatkowe jako szczególne postępowanie administracyjne.
24. Co to jest kontrola podatkowa.
25. Co to są czynności sprawdzające.
26. Zasady opodatkowania małżonków.
27. Zakres podmiotowy podatku dochodowego od osób fizycznych.
28. Wymień i krótko scharakteryzuj źródła przychodów w podatku pit.
29. Scharakteryzuj przychody ze stosunku pracy.
30. Koszty uzyskania przychodów w podatku dochodowym.
31. Ograniczony i nieograniczony obowiązek podatkowy.
32. Stawki podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych.
33. Zasady opodatkowania liniowego osób osiągających dochody z działalności gospodarczej.
34. Uproszczone formy opodatkowania dochodów osób fizycznych.
35. Zakres podmiotowy w podatku dochodowym od osób prawnych. Podatnicy podatku, zwolnienia podmiotowe.
36. Cechy podatku od towarów i usług.
37. Wymień i krótko scharakteryzuj czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
38. Co to jest dostawa towarów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług?
39. Kto jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
40. Prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w podatku VAT.
41. Zakres przedmiotowy podatku od nieruchomości.
42. Omów od czego zależy wysokość podatku od nieruchomości.
43. Podstawy do harmonizacji podatków w ramach UE.
44. Harmonizacja podatków pośrednich.
45. Zakres czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
46. Warunki opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
47. Powstanie obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.
48. Instytucja zwrotu podatku w podatku od czynności cywilnoprawnych. Zwrot, a nadpłata podatku.
49. Zakres przedmiotowy podatku od spadków i darowizn.
50. Podstawa opodatkowania w podatku od spadków i darowizn.
51. Od czego zależy wysokość podatku od spadków i darowizn.
52. Ulgi i zwolnienia w podatku od spadków i darowizn.
Nemesis
Moderatorzy
Magister

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : 25.03.2008, 22:08:23 »

Ja w ogole proponuje żeby poleciec wg listy z tymi pytaniami, tak by każdy przygotował odpowiedź chociaż na jedno. Pytań jest więcej niż osób na seminarium, ale niektóre, tak jak np. cechy podatku czy klasyfikacje podatków są tak krótkie, że jedna osoba mogłaby przygotować po dwa. Później możnaby te przygotowane odpowiedzi dać Strzelcowi do przejrzenia i akceptacji. W taki sposób każdy uczyłby się mniej więcej z tego samego:)

www.nem.yoyo.pl - moja mała galeria
Anula
Gimnazjalista

« Odpowiedz #2 : 26.06.2008, 08:08:28 »

Mam pytanie do osób z seminarium, czy ktoś już wie, gdzie będzie egzamin? No i co z kwiatami dla komisji, jest jakaś zrzutka?? A i jakby ktoś zapomniał to mgr wykreślił z tego ww. zakresu pytania dotyczące postępowania podatkowego (23, 24, 25) Mrugnięcie
ana
Przedszkolak
*

« Odpowiedz #3 : 26.06.2008, 10:28:19 »

Egzamin jest w Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych na Uniwersyteckiej o godz. 9.00. Jeśli chodzi o kwiaty i zrzutkę to bardzo dobre pytanie, dobrze by też było zadbać o to, żeby komisja miała jakieś ciasto i kawę...
kas
Pierwszoklasista
**

« Odpowiedz #4 : 26.06.2008, 21:11:03 »

Do wszystkich osób broniących się 1 lipca!!!
Byłoby miło gdybyśmy się złożyli na kwiatuszki dla szanownej komisji, nie wiem zupełnie ile osób wybrało ten termin ale mysle, ze gdyby wszyscy powierzyli mnie i Ani J. na ten cel ok. 15zł (zakładam ze bedzie nas 15osob) to kazdy z komisji dostanie bukiecik za 50zl :>. Podejmiemy sie, jezeli wszyscy zdeklaruja sie do soboty, ZA NIKOGO NIE WYKŁADAMY - sami rozumiecie, student jest biedny!!! Jezeli dojdzie to do skutku to podam nr konta. Mały odzew => brak działania.
Pozdrawiam Kasia Frajtak
(Na wypadek gdybyscie nie sprawdzali poczty)
Anula
Gimnazjalista

« Odpowiedz #5 : 27.06.2008, 08:01:09 »

No ja idę 1 lipca. Miło, że chcecie się tym zająć, więc jeżeli to wypali to oczywiście dorzucę się na te kwiatki. Tylko może napiszcie jak z tą wpłatą tutaj na forum, bo chyba nie wszyscy dostali wiadomość na pocztę Mrugnięcie
ana
Przedszkolak
*

« Odpowiedz #6 : 27.06.2008, 08:35:41 »

Też idę 1 lipca i też się dorzucę, potwierdzam, że nie wszyscy dostali wiadomość na pocztę...
kas
Pierwszoklasista
**

« Odpowiedz #7 : 27.06.2008, 08:52:33 »

Poznajdywalam wasze maile w usosie, mam nadzieje ze sie nie obrazicie  Uśmiech, dzisiaj wyslalam do wszystkich, których znalazlam. Chcemy zeby wszystkie osoby sie zlozyly z tego terminu inaczej beda problemy z wreczeniem etc...

jakby co kasik188@poczta.onet.pl,
GG 2211622
« Ostatnia zmiana: 27.06.2008, 19:15:32 wysłane przez kas » Zapisane
P.
Gimnazjalista

« Odpowiedz #8 : 27.06.2008, 18:17:45 »

No ja tez sie wybieram 1 lipca na obrone, chyba ze cos mi sie pozmienia..:-) rowniez doloze sie do kwiatkow..  P.S. ja maila tez nie dostalam :-( ale i tak sie doloze:P
kas
Pierwszoklasista
**

« Odpowiedz #9 : 27.06.2008, 19:14:52 »

Napisalam jeszcze raz (z pominięciem osob, ktore odliczyly sie na mailu, gg i osob ktore wiem ze ida 3lipca), jak tym razem nie dojdzie to cos tu nie gra 
Smutny
Venom
Administrator
Student

« Odpowiedz #10 : 27.06.2008, 22:37:03 »

Od razu powiem, ze do mnie nie doszlo.
Asiula
Starosta III roku
Magister
*

« Odpowiedz #11 : 27.06.2008, 23:03:40 »

Kasieńko chyba wiem w czym problem ... Otóż jeśli bierzesz maile z USOSa to jest duże prawdopodobieństwo, iz wiekszosc z nich jest już nieaktulana, bo były one wprowadzane przy naszej rekrutacji na UŁ, czyli juz prawie 3 lata temu grymas Takze jak coś nie denerwuj się, ze to nie działa tylko to po prostu wina tego, ze mają nieaktulane dane tam :] Wiec chyba inne drogi komunikacji dadzą cos wiecej niż ten USOS ...
kas
Pierwszoklasista
**

« Odpowiedz #12 : 28.06.2008, 07:22:32 »

Nie mam innych dróg komunikacji, naprawde sie staralam zeby do wszystkich zainteresowanych doszlo... Smutny
kas
Pierwszoklasista
**

« Odpowiedz #13 : 29.06.2008, 06:59:33 »

Kwiaty zostana kupione,
skladamy sie po 16zl, bez wplaty na konto, pieniadze koniecznie przyniescie na 1lipca. Mam 13 dusz na liscie i jak jakas dusza zapomni, to przysiegam ze kopne w 4litery Uśmiech Tak sobie mysle, ze dobrze byloby spotkac sie wczesniej niz o 9, to moze zrzucimy sie jeszcze na bonus dla strzelca/cos do picia dla komisji i uzgodnimy to wszyscy razem (bo mieliscie takie pomysly).
Pozdrawiam serdecznie i dziekuje tym co sie odezwali w tej sprawie.
~Magda
Przedszkolak
*

« Odpowiedz #14 : 29.06.2008, 11:14:32 »

Ja mam pytanie odnoszące się do kwestii merytorycznych. Mianowicie o czy będziecie mówić w pytaniu: Od czego zależy wysokość podatku od spadków i darowizn. oraz Scharakteryzuj przychody ze stosunku pracy. ????
Strony: [1] 2 3
  Drukuj  

Skocz do:  

dobry adwokat lodz opinie